کتابخوان

کتابخوان الکترونیکی کیندل

کمپانی آمازون به همراه شرکت سونی اولین تولید کننده های کتابخوان الکترونیکی محسوب میشوند. اولین کتابخوان الکترونیکی کیندل شرکت آمازون با نام کیندل (نسل اول) در سال ۲۰۱۷  روانه بازار شد. شرکت آمازون تا به امروز ده نسل از کتابخوانهای الکترونیکی خود را با مدلها و اندازه های متفاوت روانه بازار کرده است و همواره سعی کرده است تا در مدلهای جدید کتابخوان کیندل آمازون مشکلات و ایرادهای نسلهای قبلی را با توجه به ارتباط نزدیکی که از طریق سایت و کتابخانه بزرگ آمازون با خریداران کیندل و بازخوردهای مخاطبین خود دارد، برطرف کند و ویژگیهای جدید را متناسب با نیاز مخاطبین به مدلهای جدید اضافه کند. در واقع به جرات میتوان گفت کتابخوانهای کیندل امروزه از نظر تکنولوژی و مواد استفاده شده در ساخت،  بهترین و پرفروشترین برند در بین شرکتهای تولیدکننده این دسته از محصولات دیجیتال می باشند.

کتابخوان کیندل آمازون

جوهر الکترونیکی:

مهمترین ویژگی و تفاوت صفحه نمایش کتابخوانهای الکترونیکی با صفحه نمایش سایر دستگاههایی مانند موبایل، تبلت و کامپیوتر استفاده از فناوری و تکنولوژی جوهر الکترونیکی (E-ink Technology) است. این مدل صفحه نمایش علاوه بر اینکه از مصرف بسیار پایین باطری برخوردار است، بازتاب و انعکاس نور روز و محیط را به حداقل ممکن میرساند. این ویژگی بسیار مهم باعث میشود که خستگی چشم که بزرگترین مشکل مطالعه با سایر دستگاه ها است به حداقل ممکن و عمر باطری دستگاه به حداکثر ممکن برسد و تحولی بزرگ در صنعت تولید کتابخوان الکترونیکی صورت پذیرد.در واقع شخص مطالعه کننده در هنگام مطالعه با کتابخوان الکترونیکی دقیقا همان حس و حال استفاده ار کتابهای کاغذی را دارد. با این تفاوت که میتواند چندین نسخه از کتابهای خود را همیشه همراه خود داشته باشد و براحتی در هر زمان و مکانی به مطالعه آنها بپردازد.

کتابخوان کیندل آمازون

عمر باطری کتابخوان الکترونیکی کیندل:

ویژگی مهم دیگر کتابخوان الکترونیکی عمر طولانی باطری این دستگاه است. به نحوی که براحتی میتوان چندین روز با خیال آسوده از آن استفاده کرد. عمر استاندارد باطری یک کتابخوان الکترونیکی با سایز صفحه نمایش ۶ اینچ، در صورت مطالعه به مدت یک ساعت در روز تقریبا پنج هفته است. در واقع با توجه به ظرفیت و عمر باطری کتابخوان، میتوان هزاران کتاب و یا مقاله در یک کتابخوان همراه با خود داشته باشید و در صورت نیاز به آنها دسترسی پیدا کرد.

کتابخوان کیندل آمازون

نسل دهم کتابخوان کیندل آمازون:

آمازون در طول سالهای گذشته مدلها و سایزهای متفاوتی از کتابخوان را تولید کرده است. ولی در سه سال اخیر سایز کتابخوان را به دو سایز ۶ و ۷ اینچ، ومدلهای خود را به سه مدل کیندل اوسیس (Oasis)، کیندل پیپر وایت (Paperwhite) و کیندل (All New Kindle) محدود کرده است. ظرفیت مدل کیندل نسل ده جدید به چهار گیگابایت ارتقا پیدا کرده است.

چراغهای جلو صفحه نمایش، به آن اضافه شده است تا بزرگترین مشکل نسل قبلی که شخص قادر نبود در نور کم و تاریکی به مطالعه بپردازد، حل شود. کاربر میتواند با توجه به نور محیط، میزان نور صفحه نمایش کتابخوان را تغییر بدهد. در واقع میتوان گفت با اضافه شدن این ویژگی و امکان مطالعه کتابهای صوتی و مهمتر از همه قیمت پایین و مناسبتر این مدل کتابخوان کیندل نسل دهم نسبت به دو مدل دیگر، باعث شده است که این محصول مخاطبین و طرفداران زیادی داشته باشد. این مدل در دو رنگ مشکی و سفید تولید میشود.

کتابخوان کیندل آمازون

 کتابخوان کیندل آمازون مدل پیپروایت:

در سال ۲۰۱۸ آمازون چهارمین نسل از سری کیندل پیپروایت را با دو ظرفیت ۸ و ۳۲ گیگابایت با مشخصات کاملا مشابه یکدیگر روانه بازار کرد. این نسل از کیندل پیپروایت تفاوت چشمگیری نسبت به مدل نسل قبل ندارد. اضافه شدن قابلیت ضد آب با استاندارد (ipx8) و امکان گوش کردن به کتابهای صوتی از طریق بلوتوث، از مهمترین تفاوتهای کیندل پیپروایت نسل چهارم با مدلهای قدیمیتر است. کیندل پیپروایت نسل جدید در دو مدل با حافظه داخلی ۸ و ۳۲ گیگابایت تولید میشود.

کتابخوان کیندل آمازون

 کتابخوان کیندل آمازون مدل اوآسیس:

مدل دیگر کیندل که از سری محصولات لاکچری کیندل محسوب میشود، کیندل اوسیس یا اوآسیس (Kindle Oasise) است. این سری کتابخوان کیندل در دو مدل با حافظه داخلی ۸ و ۳۲ گیگابایت با دو رنگ نقره ای و طلایی در سومین نسل تولید خود در سال ۲۰۱۹ به بازار آمد. از مهمترین ویژگیهای کیندل اوآسیس میتوان به تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش کتابخوان، چرخش اتوماتیک صفحه، مقاومت در برابر آب و پشتیبانی از کتابهای صوتی اشاره کرد. ویژگی جدید تنظیم دمای رنگ صفحه نمایش (Adjustable Warm Light) را برای اولین بارشرکت آمازون با این مدل به مخاطبین در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است.

کتابخوان کیندل آمازون

دیکشنری کیندل:

داخل کتابخوانهای کیندل به صورت استاندارد دو دیکشنری انگلیسی به انگلیسی نصیب شده است. با لمس کلمه مورد نظر میتوان خیلی راحت و سریع به معانی مختلف کلمات مورد نظر دسترسی پیدا کرد. در چند سال گذشته شرکت آمازون بیش از ۳۰ دیکشنری زبانهای مختلف مانند روسی، چینی، فرانسوی، ژاپنی، پرتغالی …..را به صورت رایگان در دسترس خریداران خود قرار داده است که از طریق Kindle-cloud و یا Kindle-store قابل تهیه هستند. ولی متاسفانه تا کنون این امکان برای دیکشنری فارسی فراهم نشده است.

دیکشنری کیندل

اضافه کردن دیکشنری فارسی:

برای این کار کافیست ابتدا با نزم افزار (BabylonToHTML) دیکشنری babylon را به یک فایل HTML تبدیل کنید و سپس با استفاده از نرم افزار (MobiPocket Converter) فایل جدید را به دیکشنری کیندل تغییر داده و به دیکشنری های خود اضافه کنید. جهت این کار ابتدا باید فایل مورد نظر را داخل پوشه دیکشنری موجود در فولدر Documents کتابخوان کیندل، کپی کنید. سپس از قسمت تنظیمات دیکشنری خود را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر میبینید چیدمان از سمت چپ صفحه شروع شده و در متن هایی که کلمات فارسی و انگلیسی با هم به کاربرده شده اند ممکن است چیدمان جمله بهم ریخته باشد.در حال حاضر میتوانید یک نمونه دیکشنری فارسی کیندل را از اینجا دانلود کنید. پس از باز کردن فایل فشرده، فایل  (english persian dictionary.prc) را داخل پوشه دیکشنری کیندل کپی کنید.

Plug your Kindle into your computer via USB
Open the Kindle’s documents folder
Place your new dictionaries in the dictionaries folder
Safely eject your Kindle from your computer

فرمتهای سازگار با کتابخوان کیندل:

امروزه کتابهای الکترونیکی با فرمتهای متنوع توسط شرکتها و ناشران به مخاطبین ارائه میشود. کتابخوان کیندل با بیشتر فرمتهای رایج مانند AZW ،PDF ،MOBI ،TXT ،PRC سازگار است. فرمتهای پیشنهادی کیندل فایلهای Microsoft Word Doc و KPF است که توسط نرم افزار (Kindle Create) تولید شده است. این نرم افزار توسط شرکت آمازون تولید میشود. به کمک این ابزار پس از دانلود و نصب روی کامپیوتر میتوان کتابهای الکترونیکی با فرمتهای مختلف را به فرمت دلخواه و سازگار با کیندل، تبدیل و مطالعه کرد.

کتابخوان کیندل

فرمت EPUB:

یکی از معدود فرمتهای کتابهای الکترونیکی (E-Books) که با کتابخوان کیندل سازگار نیست، فرمت (epub) است. برای حل این مشکل میتوان نرم افزار رایگان (Calibre) را دانلود و بروی کامپیوتر نصب کرد. با استفاده از این نرم افزار براحتی میتوان فایل epub یا سایر فرمتها را به فرمت مورد نظر مانند Mobi تبدیل (convert) کرد. سپس فایل مورد نظر را از طریق کامپیوتر با کابل usb به کتابخوان کیندل منتقل کرد، و از آن استفاده کرد.

کتابخوان کیندل

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *